.týždeň

.zsolt Simon

„Maďarské fórum vo svojom programe navrhuje, aby sa sudcovia nemohli pri vynesení rozsudku skrývať za anonymitu. Nech za svojimi zákonnými rozhodnutiami a spravodlivými procesmi a rozhodnutiami stoja aj vlastnou tvárou.

Systém slovenského súdnictva, jeho vnútorné a vonkajšie kontrolné mechanizmy, vyvodenie zodpovednosti za zlé rozhodnutia aj vnútorná očista súdnictva sú zle nastavené. Jednou z príčin tohto stavu je dlhoročné pôsobenie Štefana Harabina, ktorý ako minister spravodlivosti, predseda Súdnej rady či predseda Najvyššieho súdu ovplyvňoval proces tak, aby sa systém ,,náš človek“ presadil aj v súdnictve. Rozsah rodinkárstva je medzi sudcami nevídaný. Výber sudcov bol nevhodne nastavený, dokonca sa dá povedať, že vyslovene zlý. Nemôžeme zabúdať na ľudí (politikov, strany) ktorí pomohli tomuto systému vzniknúť a dlhodobo ho udržiavali pri živote. Boli to hlavne predstavitelia HZDS a Smeru.

V slovenskom súdnictve je síce mnoho dobrých sudcov, no mnohí z nich dlhé roky mlčali a tým sa stali spoluzodpovednými za stratu dôveryhodnosti súdnictva. Dnes vidíme, ako jednoducho sa dali kúpiť rozhodnutia niektorých sudcov.

Celý článok TU