SME

László Bindics

– či už hovoríme o možnostiach založiť si rodinu a mať deti alebo o rovnoprávnosti žien.

Ženy a deti sú však základným pilierom a stabilitou našej spoločnosti, len vďaka nim môže ľudstvo ďalej existovať.
To, že ženy zarábajú menej ako muži, nie je mítos, dokladajú to prieskumy, štatistiky. Kvôli Covidu sa tento problém ešte viac prehĺbil: ženy v roku 2020 zarábali priemerne o 260 eur menej ako muži a výška hrubej mesačnej mzdy žien dosahuje len 82 % výšky platu mužov. V čom spočíva tento vysoký rozdiel?

 

Prečo si nevážia a necenia prácu žien rovnako ako prácu mužov?

Pandémia mala negatívny dopad aj na život slobodných matiek. Tie ženy, ktoré sami vychovávajú deti, po zatvorení škôl boli nútené zostať s deťmi doma a tým sa im zrušila
jediná možnosť si zarábať peniaze. Poskytol im štát adekvátnu pomoc? Výška materskej dovolenky predstavuje 75 % zo mzdy zamestnanca. Naríklad ak matka zarába 450 eur v
čistom, výška materskej dávky je 337,50 eur. Vieme si predstaviť, že slobodná matka, ktorá vychováva sama dieťa/deti, ako dokáže z tejto sumy vyžiť? A ak tomu prirátame prídavky na deti: 25 eur a 50 centov – táto suma sotva stačí na základné výdavky. Politici tejto vlády sa pritom čudujú, že občanov ubúda a čoraz menej ľudí chce mať deti.

 

Prečo u nás neexistuje lepší sociálny systém, podporujúci rodiny – ženy a deti?

Prečo u nás chýba rovnoprávnosťmedzi pohlaviami? Prečo sa u nás zanedbáva v politike podpora detí a rodín? Prečo je suma životného minima určená na 218 eur a 6 centov? Politici tohto štátu myslia na všetko, len na piliere našej spoločnosti – na rodiny, ženy a na deti, na ich ochranu a ocenenie nemyslia.

Celý článok TU