aktuality.sk

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjartó tento týždeň navštívil Bratislavu.

Absolvoval rad stretnutí. Stretol sa s rezortným kolegom Káčerom. Rovnako sa stretol aj s ,,prominentnými“ politikmi, navštívil Alianciu (strategického partnera), Andreja Danka šéfa SNS ako aj Roberta Fica predsedu strany SMER, s ktorým absolvoval aj spoločnú tlačovku.

Tu Szijjartó prekvapil, hodil cez palubu Hegerovu vládu na čele s Matovičom, Gyimesiho ale aj Maďarov na felvidéku.

Šéf maďarskej diplomacie, tým že sa stretol s Ficom a ich spoločnou tlačovkou takpovediac napľul vládnej koalícii do tváre. Táto vládna koalícia sa pasuje za bojovníka proti korupcii (ktorú zosobňuje samotný Fico). Pričom sa pred rokom samotný Szijjartó ešte hrdo fotil s Matovičom a Gyimesim ako s najväčšími spojencami a priateľmi. Dnes sa Szijjartó vyjadruje pochvalne na adresu Roberta Fica: ,,Fico si zaslúži úctu Maďarov a Maďarska“.

Szijjartó ako šéf maďarskej diplomacie poslal Matoviča a túto vládu do teplejších krajín. Vyslal signál, že Fico je akceptovateľnejším spojencom ako predstavitelia súčasnej vlády.

Toto jeho vyjadrenie je zároveň signálom pre strategického partnera Maďarskej vlády na Slovensku (Alianciu), že spolupráca s Ficom je absolútne akceptovateľná. Na Slovensku si Fico nezaslúži úctu ani jediného Maďara. Prečo by aj?

 

Fico a jeho vlády Maďarom škodili, spomeňme si aspoň pár momentov:

  • Prijali zákon zakazujúci dvojité občianstvo ako reakciu na maďarský zákon (z dielne FIDESZ)
  • Prijali jazykový zákon obmedzujúci používanie maďarčiny na Slovensku
  • Ponižovali a vyštvali Hedvigu Malinovú len preto, že je Maďarka
  • Nechali zbiť fanúšikov DAC Dunajská Streda len preto, že sú Maďari
  • Maďarov opakovane považoval za bezpečnostné riziko

    Uvedené skúsenosti by mali byť dostatočným dôkazom, že Fico si nezaslúži úctu ani jedného Maďara. Ani na naliehanie pána ministra nemôžeme zmeniť svoj názor. Szijjártó konštatovaním, že Fico si zaslúži úctu Maďarov sklamal Maďarov na felvidéku a zároveň prehodil celú maďarskú komunitu na Slovensku cez palubu.

Jeho záujem mať na európskom poli pro-rusky orientovaného spojenca je dôležitejší ako záujem maďarskej komunity.

Vážený pán Szijjartó majte na pamäti, že česť nie je na predaj. Maďari na Slovensku stoja na tej správnej strane a ani na Vaše naliehanie si Fica nebudeme ctiť. Je nám ľúto, že Vám viac záleží na dobrom vzťahu s Ficom ako na záujmoch maďarskej komunity na Slovensku.