.týždeň

„Mesto Šamorín a jeho okolie patrí medzi najrýchlejšie rastúce malé mestečká na Slovensku. Obyvateľstvo tvoria Maďari, Slováci a ďalšie národnosti. A práve do čela tohto mesta má záujem zasadnúť človek, podľa ktorého voľby môže vyhrať len taký kandidát, ktorý na svoju stranu dokáže pritiahnuť všetky národnosti mesta: František Sztruhár.

V komunálnych voľbách sa človek rozhodne kandidovať zvyčajne preto, že nie je nie je spokojný so stavom mesta. Ako to bolo u vás?
Rozhodnutie kandidovať na funkciu primátora Šamorína padlo po dôkladnom zvážení. Žijem tu celý život a vnímam, čo sa tu deje. Mesto je z roka na rok iné, rastie a služby, ktoré sú poskytované občanom, už nekorešpondujú s potrebami nás, obyvateľov.

Je Šamorín lepším mestom pre život ako v minulosti?
Šamorín sa zmenil oproti tomu, aký bol, keď som bol dieťa. Myslím, že z mesta vieme dostať viac a vieme ho zlepšiť tak, aby bol mestom pre život v 21. storočí. Mnoho vecí sa nezmenilo ani za 40 rokov.

To je dobré či zlé?
Keď sa pozrieme napríklad na centrum mesta, tak v ňom prebieha výstavba, ktorá akoby nebola riadená. Každý objekt vyzerá architektonicky inak. Chýba malomestský ráz, ktorý by tu mal byť a dať mestu nádych aj z jeho minulosti.

Šamorín sa za posledných 10, 20 rokov zväčšil, mení sa štruktúra obyvateľstva. Predtým to bolo prevažne maďarské mesto. Ako je to dnes?
Pol na pol, tak 51 : 49. Zloženie sa za posledných 10 rokov významne zmenilo. Je to výsledok činnosti vedenia mesta, ktoré si nechce priznať túto zmenu. Stále pozerajú na to, že tu žijú samí Maďari. Veľa ľudí v Šamoríne býva, no nezmenili si trvalé bydlisko, čím sa vytvára dojem, že v meste stále žije drvivá väčšina Maďarov.

 Zdroj: Týždeň

Dokonca by Slováci prevážili?
To ešte asi nie. Keď som robil petíciu za záchranu stromov v parku, tak som sa stretával so značnou časťou obyvateľov, ktorí tu nemajú trvalý pobyt a žijú tu už dlho. K tej zmene ich nič nemotivuje.

Nevôľa zmeniť si trvalé bydlisko je problém. No ak by si všetci zmenili trvalé pobyty z východu na západ Slovenska, tak by sme spôsobili značné problémy obciam, ktoré by museli čeliť exodu obyvateľstva aj na papieri.
Je to problém. Medzi východom a západom je veľká priepasť. Roky sa rozpráva o tom, že sa bude rovnomerne pomáhať na celom území Slovenska, ale vidím, že sa to nestáva. Je mi ľúto ľudí, že stále naletia sľubom politikov. Je to ako so sľubmi s diaľnicou do Košíc či z Bratislavy do Trnavy.

V 90. rokoch bolo živené napätie medzi slovenskými Maďarmi a maďarskými Slovákmi. Bol to umelo živený konflikt, ktorý s realitou ani vtedy nemal nič spoločné?
Áno, pnutie medzi Slovákmi a Maďarmi bolo cítiť. Väčšinou to bolo, keď sa malo niečo riešiť. Medzi obyčajnými ľuďmi však pnutie nebolo. Tým je jedno, kto je odkiaľ. Pnutie do života vnášajú politici a pár jedincov na nich napojených, ktorí vedia parazitovať na tomto stave.

Celý článok tu